WITAM!


Migrena

To najczęstsza przyczyna tzw. samoistnych bólów głowy, czyli bólów głowy, które nie mają podłoża organicznego (w postaci uszkodzenia mózgu). Jest to również schorzenie występujące napadowo (podobnie jak padaczka) ale głównym objawem jest tutaj ból głowy najczęściej lokalizujący się w okolicy skroniowej, często jednostronny, tętniący, o dużym nasileniu.

Niektóre bóle poprzedza tzw. aura (najczęściej w postaci zaburzeń widzenia). Ból ten zwykle uniemożliwia wykonywanie zwykłych czynności. Towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Choroba dotyczy w przeważającej większości kobiet. W diagnostyce główną rolę pełni wywiad i badanie neurologiczne i jest w większości przypadków wystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy. W przypadkach nietypowych wykonujemy badania neuroobrazowe oraz inne badania dobierane indywidualnie.

Leczenie tej choroby dzielimy na leczenie doraźne – leczenie napadu tu często sięgamy po leki tj. kwas acetylosalicylowy, paracetamol i in. oraz leki nowej generacji – tryptany. W leczeniu długotrwałym tj. przewlekłym często sięgamy po leki z grupy bataadrenolityków, Ca-blokerów, leków przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych itp.