WITAM!


Home » Poradnik neurologiczny » Polineuropatia

Polineuropatia

Choroba dotycząca nerwów obwodowych. Jak sama nazwa wskazuje poli – znaczy wiele – uszkadza ona wiele nerwów. Tak się dzieje np. w cukrzycy. Po kilku latach trwania tej choroby, szczególnie kiedy jest nieleczona, dochodzi do uszkodzenia nerwów. Najczęściej w takiej sytuacji ulegają uszkodzeniu najdłuższe nerwy, czyli choroba zaczyna się w kończynach dolnych i postępuje wyżej. Występuje ona w kilku postaciach: ruchowej, czuciowej i wegetatywnej.

Możliwe są także ich kombinacje. Często pomimo wykonania wielu badań nie udaje się znaleźć przyczyny tej choroby. W diagnostyce wykorzystujemy oprócz badania neurologicznego, badanie elektroneurograficzne, które pokazuje przewodzenie w danym (podejrzanym o uszkodzenie) nerwie.

Leczenie tej choroby jest trudne. W przypadku polineuropatii cukrzycowej to główną metodą leczenia jest utrzymywanie prawidłowej glikemii, czyli leczenie cukrzycy, a ponadto leczenie wspomagające tj. witaminy z grupy B i in. Inne polineuropatie leczymy w sposób indywidulany zależny od przyczyny.