WITAM!


Home » Poradnik neurologiczny » Rwa kulszowa lub ramienna

Rwa kulszowa lub ramienna

Choroby występujące bardzo często w populacji, chorobom tym sprzyja obecny tryb życia (siedzący). Często schorzenia te są objawem wypukliny w obrębie kręgosłupa odpowiednio szyjnego dla rwy ramiennej i lędźwiowego lub lędźwiowo-krzyżowego dla rwy kulszowej.

Głównym objawem tej choroby jest ból, który promieniuje wzdłuż zajętego nerwu czyli wzdłuż kończyny górnej dla rwy ramiennej lub kończyny dolnej dla rwy kulszowej. Ból jest oczywiście jedynie sygnałem. W takich przypadkach ważna jest obserwacja, czy poza bólem nie doszło np. do uszkodzenia nerwu ruchowego i np. opadania stopy. Ważne też aby obserwować, czy nie ma problemów z oddawaniem moczu bądź stolca.

Diagnostyka tej choroby to wywiad, badanie neurologiczne i wykonanie badania obrazowych kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowo-krzyżowego. W leczeniu w sytuacja niepowikłanych wykorzystujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne. W późniejszych fazach rehabilitację. W przypadkach powikłanych może być konieczność wykonania operacji neurochirurgicznej.